Upoznavanje zdravstvenih djelatnika s postupanjem u slučaju primjene mjera prisile

1 (7)pripremila: Željka Benceković, dipl.med.techn.

U skladu s hitnom preporukom UN-ova odbora za prava osoba s invaliditetom Ministarstvo zdravlja poziva zdravstvene ustanove da poduzmu određene korake vezano uz korištenje mjera sputavanja. Pravilnikom o vrstama i načinu primjene mjera prisile prema osobama s težim duševnim smetnjama (NN br. 16/15) propisana je edukacija zdravstvenih djelatnika i prevencija mjera prisile u zdravstvenoj ustanovi. Propisano je i da su zdravstvene ustanove dužne donijeti Strategiju prevencije nasilja na radnom mjestu kojom se određuju ciljevi, mjere i propisuju smjernice prevencije nasilja. Cilj edukacije zdravstvenog osoblja je uputiti zdravstvene djelatnike u rano prepoznavanje eskalacije ponašanja pacijenata i stjecanje vještina brzog postupanja u slučaju incidenata.

Iz tog razloga su Ured za kvalitetu i Klinika za psihijatriju KBC Sestre milosrdnice pokrenuli ciklus predavanja u ovom području. Prvi ciklus predavanja održan je u Multimedijskom centru KBC Sestre milosrdnice 12.04.2016.godine, i prisustvovao im je veliki broj sudionika.

Uvodno predavanje, u ime Ureda za kvalitetu, održala je Cecilija Rotim, mag.med.techn. i upoznala sudionike s razlozima ovih edukacija i važnosti edukacije zdravstvenih djelatnika u ovom području.

Predavanje naziva: “Agresija, suicidalnost, agitiranost i druga stanja“ održao je predstojnik Klinike za psihijatriju, prof.dr.sc.Dalibor Karlović. U svom izlaganju je govorio o pristupu psihijatrijskom pacijentu kroz povijest, o indikacijama za primjenu mjera ograničavanja, pristupu agresivnom pacijentu i načinima redukcije agresivnosti. Predstavio je i Postupnik o mjerama prisile koji je izradila Klinika za psihijatriju KBC Sestre milosrdnice u kojem je propisana primjena mjera prisile i način njihova dokumentiranja u medicinskoj dokumentaciji.

U predavanju i radionici naziva: “Tehnike sputavanja“, Nikoleta Josipović, bacc.med.techn. prikazala je pravilnu primjenu tehnika sputavanja i pomagala koja se pri tome koriste, te način evidentiranja svih provedenih aktivnosti. Naglasila je i važnost ranog prepoznavanja eskalacije ponašanja pacijenta i stjecanja vještina brzog postupanja u slučaju incidenta.

U završnom ciklusu ove edukacije predavanje naziva:“Komunikacijske vještine“ održala je glavna sestra Klinike za psihijatriju, Ljiljana De Lai, bacc.med.techn. U predavanju je naglašavala terapijsku ulogu komunikacije, osvrnula se na osnovne komunikacijske vještine, posebno u kontaktu s agresivnim pacijentom.

Slijedeći ciklus edukacije održati će se 17.05.2016.g. u 13,30 h u Multimedijskom centru KBC Sestre milosrdnice.