6. prosinca 2011.

17. sastanak PNAE, Ljubljana, 3. - 4. ožujak 2011.

Pripremila: Kristina Kužnik, bacc.med.techn.

Klinika za pedijatriju, odsjek neuropedijatrije, KBCSM

Dopredsjednica Pedijatrijskog društva HUMS-a.
 

U Ljubljani je od 3-4. ožujka 2011.godine održan sastanak PNAE (Pediatric Nursing Associations of Europe), na kojem su sudjelovali predstavnici Grčke, UK, Nizozemske, Italije, Srbije, Slovenije, Švedske i Hrvatske.

Hrvatsku su predstavljale kolegice iz Pedijatrijskog društva HUMS-a, Dragica Beštak, bacc.med.techn, predsjednica, Kristina Kužnik, bacc.med.techn, dopredsjednica, te Elizabeta Kralj Kovačić, tajnica Društva.

Suorganizator sastanka i predstavnica iz KBC Ljubljana  bila je Majda Oštir, diplomirana medicinska sestra, koja radi na respiratornom odjelu KBC Ljubljana i predstavnik je svoje zemlje u PNAE.

Prvog dana posjeta 3.ožujka 2011 godine u Ljubljani, posjetili smo Pedijatrijsku kliniku u sklopu KBC Ljubljana, koja je vrlo moderno opremljena, svaki odjel ima info pult, prostrane prostorije, relativno dovoljno medicinskih sestara.

4. ožujka 2011.g. 9.00 sati počeo je sastanak PNAE.
Redom smo prolazili po točkama dnevnog reda i aktivno sudjelovale s iznošenjem podataka za Hrvatsku, našim idejama i razmišljanjima.

1. Kolegica Majda Oštir prezentirala nam je sestrinstvo u Sloveniji. Njihova Udruga pedijatrijskih medicinskih sestara i babica postoji od 1992.godine. Trenutno je u izradi program specijalizacije pedijatrijskih medicinskih sestara, a radi se i na smjernicama i kompentencijama medicinskih sestara jedinstvenih za cijelu Sloveniju. Naglasila je trenutno vodeće zdravstvene probleme u djece kao što su povećani broj samoubojstva adolescenata, konzumiranje alkohola i opojnih sredstava, a od kroničnih bolesti vodeće mjesto zauzima astma, dijabetes, neuromuskularne bolesti itd.

2. Izvještaj s sastanka PNAE u Kopenhagenu u jesen 2010 godine, prezentirala je Fiona Smith, predsjednica PNAE i voditelj svakog sastanka PNAE. Zaključci sastanka su : potreba za izradom etičkog kodeksa pedijatrijskih medicinskih sestara, neophodan sastanak s novim predsjednikom EPA ( Europsko pedijatrijsko udruženje ), Andreasom Kostantinolopusom, potreba za organiziranjem prvog europskog kongresa pedijatrijskih medicinskih sestara, te pokušati izraditi registar pedijatrijskih medicinskih sestara Europe.

3. Prihvačanje prijedloga provedbe istraživanja o sigurnosti pacijenata - medicinskim pogreškama na nivou Europskih bolnica, o razini prijave pogreške, postojanju registra i slično.  Nosioc istraživanja je kolega Kostantinos Petsios, predstavnik iz Grčke.
4. Edukacija medicinskih sestara - kako se i na koji način  provodi u svakoj zemlji predstavnika, svi smo iznijeli svoje podatke, a dogovoreno je da će ih kolegica Fiona Smith složiti u predloženi dokument.

5. Rasprava o postojanju licence i obnavljanju licence kada i na koji način, svi smo iznijeli kako je to regulirano u našim zemljama.

6. Izrada etičkog kodeksa pedijatrijskih medicinskih sestara, dogovoreno je da je nosioc projekta kolega Kostantinos Petsios, a svi ćemo poslati mailom svoje prijedloge i ideje.

7. Zdravstvena njega kroničnih bolesnika i postojanje hospicija- na osnovu trenutno dobivenih podataka, tri zemlje UK, Nizozemska i Italija imaju hospicije za djecu, međutim djeca ipak umiru u obiteljskom okruženju bilo u bolnici ili kod kuće, roditelji ih ne žele ostaviti u hospiciju trajno nego samo vikendom, povremeno. U svim zemljama sudionicama sastanka ne postoji pravilnik kad kronični pacijent mora napustiti zdravstvenu ustanovu, to je regulirano odlukom predstojnika Klinike gdje dijete leži. Švedska ima zdravstvenog – osobnog tehničara koji ide sa djetetom kući i plaća ga država, UK osigurava 24 satnu njegu zdravstvenog djelatnika, kod djece sa kroničnim i metaboličnim bolestima, postoje specijalizirane sestre koje se bave palijativnom njegom kod kuće koje plaća država, ima dosta e-učenja o palijativnoj njezi i slično.

8. Zdravstvena njega djeteta prijateljski naklonjena djetetu (dijete odlučuje o zdravsvenoj njezi i liječenju) - biti će sastanak u Lisabonu, generalni okviri i načela uključuje da zdr.njega bude visoke kvalitete i prilagođena godištu djeteta; njegu treba organizirati prema okvirima potrebe djeteta i njegove obitelji; treba biti prihvatljivo i pristupačna za sve jednako, te djeca trebaju sudjelovati u zdravstvenoj njezi kao aktivan partner zdr.djelatniku, tj.specijalistima pedijatrima (liječnici, terapeuti, psiholozi). Medicinske sestre nisu do sada radile na tom dokumentu, no Fiona Smith je pozvana na sastanak pa će time biti uključene i med.sestre. Isto tako treba vidjeti što roditeljska organizacija ima za reći o tome, kako bi se „bolnice“ trebale ponašati.

9. Sudjelovanje PNAE na kongresima i seminarima - odlučeno da će svakako predstavnici otići na kongres EPA u Beču, lipanj 2011.g, te na navedeni sastanak u Lisabonu.

10. 18. sastanak PNAE- dogovoreno, 18. sastanak PNAE održati će se u Beogradu, Srbija, 3 - 4.studeni 2011.godine, predstavnik je Dijana Otašević, predsjednica komore medicinskih sestara Srbije.

Copyright © Sva prava pridržana, KBCSM